Paylaş, Yazdır, Sık Kullanılanlara Ekle
 
 
 
 

KUKA Kukla Karagöz Derneği - Hayali Emin Şenyer / karagöz sanatçısı


Hayali Emin Şenyer
karagöz sanatçısı

Emin Şenyer 1976 yılında T.C Kültür bakanlığı tarafından Türkiye'nin en iyi karagöz ustası seçilen Metin Özlen Bey'in yanında uzun yıllar asistanlık yaparak yetişmiştir. Metin Özlen Bey tarafından kendisine Hayâlî Saraç Emin mahlası verilmiş ve TRT televizyonlarının yaptığı bir karagöz belgeselinde Hayâlî olarak ilan edilmiştir.

Emin Şenyer, Mayıs 1998 de İstanbul Şehir Tiyatroları gençlik günleri kapsamında Karagöz Tasvirleri sergisi açmış, Ekim 2001 tarihinde Avusturya'da yapılan 23. Mistelbach kukla festivaline Türkiye'yi temsilen davet edilmiş, 2004 yılında Berlin Türk gününde, 2006 İsviçre 23 Nisan şenliklerinde, Haziran 2007 de Hollanda'nın Utrecht ve 2008 Mayıs da Rotterdam şehirlerinde düzenlenen Multifestijn'de Karagöz oynatmış, 2005 Patras (Yunanistan) gölge oyunları festivaline Türkiye adına katılmış ve karagöz oynatmıştır.

 2008 Yılı Nisan ayında Avrupa'nın en önemli medya müzesi olan ZKM (Karlsruhe - Almanya), Walldorf Türk Günü şenlikleri, Stuttgart 23 Nisan İnternationales Kinderfest ve Ludwigshafen Theater İm Pfalzbau Türk Tiyatro haftası kapsamında karagöz oynatmıştır. 2008 Kasım ayında Hamburg'da Kinderkinderfest'e davet edilmiş ve "Museum für Kunst und Gewerbe" de karagöz oynatmıştır.

 Almanya'da Opernhaus opera grubunun daveti üzerine Almanya'da Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma operasını özet olarak gölge oyunu tekniğiyle oynatmıştır, bu oyun filme alınmış ve 2004 yılı yaz ayları boyunca dünyaca ünlü Goethe tiyatrosunda, opera başlamadan önce uvertür müziği eşliğinde seyircilere gösterilmiştir, daha sonra ise opera sanatçıları çıkıp sanatlarını sergilemişlerdir.

 Mozart'ın saraydan kız kaçırma operasını oynattığı tasvirler 2004 yılı yaz ayları boyunca Goethe tiyatrosunda ve 25 Kasım 2006 - 18 Şubat 2007 tarihleri arasında Mittelrhein - Museum Koblenz'de açılan "Die Türken Kommen" adlı sergide sergilenmiştir.

 Portekiz kukla müzesi tarafından yirmi parçalık , Almanya Rautenstrauch-Joest-Museum tarafından ise altı parçalık Karagöz figürleri koleksiyonu satın alınmış ve halen bu müzelerde sergilenmektedir. Ayrıca dünyanın pek çok yerinden koleksiyoncular tarafından tasvirleri satın alınmıştır.

 Gazete dergi, TV ve radyoların kültür sanat bölümlerinde ropörtajları yayınlanmıştır.

 Üniversitelerde ve çeşitli okullarda Karagöz seminerleri, konferansları ve dersleri veren Emin Şenyer yurdun pek çok şehrinde karagöz oynatmıştır.

 Karagöz oynattığı filmler:
Karagöz Hacıvat neden öldürüldü (Sinema filmi)
Babba (Televizyon filmi)

 Karagöz oynattığı reklam filmleri:
Migros televizyon reklamları (2004)
Milliyet televizyon reklamları (2005)
KC Group televizyon reklamları (2006)
Sütaş televizyon reklamları (2007)
Coca Cola (Euro 2008) televizyon reklamları (2008)

 Copyright © 2009 Kukla Karagöz Derneği Tüm hakları saklıdır.

Anasayfa  I  İletişim