Paylaş, Yazdır, Sık Kullanılanlara Ekle
 
 
 
 

KUKA Kukla Karagöz Derneği - Ünver ORAL / karagöz sanatçısı ve yazar


Ünver ORAL
karagöz sanatçısı ve yazar

    1937 yılında Tokat'ta doğdu. Küçük yaşlarında kukla ve Karagöz'e karşı varolan ilgisi onu okumaya ve araştırmaya yöneltti. Lise mezunudur. İrfan Açıkgöz ve Mazhar Gençkurt başta olmak üzere dönemin ustalarını tanıdı. 1961'de İstanbul Karagözcüler, Kuklacılar ve Hokkabazlar Derneği'nce açılan Karagöz Oynatım Kursu'na katıldı. Bu tarihten sonra Türk Halk Tiyatrosu çalışmalarına ağırlık verdi. 

    1975'te UNIMA'nın Türkiye temsilciliği görevini üstlendi. Halk Tiyatrosu Dergisi'ni yayımladı. UNIMA Türkiye Milli Merkezi'nin kurucu üyesi olan Ünver Oral, geleneksel tiyatro konusunda yaptığı araştırmaların yanısıra oyunlar yazdı. Yaptığı araştırma ve derlemeler Kültür Bakanlığı Yayınları, MEB Yayınları, İş Bankası Yayınları ve Kitabevi'nin de aralarında bulunduğu çeşitli yayınevleri tarafından yayımlanmıştır.

    1983'te emekli olmasıyla gösterilerine hız veren Ünver Oral, Karagöz'de farklı bir tarz uygular. Oral deriden tasvir yapımını bilmesine rağmen, tasvirlerini plastikten yapmaktadır. Çok parçalı tasvirler iki yana da hareketlidir. Karagöz perdesinde jenerik uygulama, oyunlarında genel dekor kullanma, farklı ışıklarla gösteri yapmak getirdiği yenilikler arasındadır.

    Bursa Karagöz ve Kukla Festivali, Kültür Bakanlığı festivalleri başta olmak üzere yurt içi ve çeşitli yurt dışı festivallere katılmıştır.

    Uzun yıllardır İstanbul Beykoz'da ikamet eden sanatçı atölye, konferans, araştırma, yazı ve kurs çalışmaları ile gösterilerine devam etmektedir.

    UNIMA Türkiye Milli Merkezi kurucu üyesidir.Konu ile ilgili eserlerinden örnekler

Karagöznâme - İş Bankası Yayınları
Karagöz Perde Gazelleri - Kültür Bakanlığı Yayınları
Çocuklara Karagöz ve Kukla Şiirleri - Kültür Bakanlığı Yayınları
Çocuklara Karagöz Hacıvat Söyleşmeleri - Kültür Bakanlığı Yayınları
Börekçi Güzeli (Meddah hikayesi) - Kültür Bakanlığı Yayınları
Kuklacı Kardeşler - MEB Yayınları
Çocuklara Karagöz Hikayeleri - MEB Yayınları
Karagöz Park Bekçisi - MEB Yayınları
Karagöz ve Plastik Tekniği - MEB Yayınları
Günümüzden Karagöz Hacıvat Söyleşmeleri - Kitabevi
İbişli Kukla Oyunlarımız - Kitabevi
Karagöz Oyunları - Kitabevi
Meddah Kitabı - Kitabevi
Kukla Kitabı - Kitabevi
Kukla ve Kuklacılık - Kitabevi
Madalyalı Kuklacımız Talât Dumanlı - UNIMA Türkiye MMYayınlarıCopyright © 2009 Kukla Karagöz Derneği Tüm hakları saklıdır.

Anasayfa  I  İletişim