Paylaş, Yazdır, Sık Kullanılanlara Ekle
 
 
 
 

KUKA Kukla Karagöz Derneği - Hayali Metin Özlen / karagöz sanatçısı


Hayali Metin Özlen
karagöz sanatçısı

    Hayali Metin Özlen
    Metin Özlen; Hayali, Karagöz Ustası.

    1940 yılında İstanbul'da doğdu. Karagöz yapım tekniğini dedesi Hayri Bey'den dinlediği hikayeler ile öğrendi ve geliştirdi. İlk tasvirlerini kartondan yaptı.

    Eritilmiş mum ve zeytinyağı ile saydamlaştırdığı figürleri oyarak işledi. 16 yaşından itibaren deve ve sığır derileri kullanmaya başladı. Klasik tarzda sayısız figüre imza attı.

    1962 yılında, İstanbul'da yayınlanan Ekspres Gazetesi'nde karikatürist ve ressam olarak işe başladı. Kendi tiplemesi olan resimli roman kahramanı Feleksiz'i her gün, halk kahramanı Nasreddin Hoca'yı ise haftalık olarak çizmeye başladı.

    1976 yılında dek amatör hayali olarak çalışan sanatçı, aynı yıl Kültür Bakanlığı'nın açtığı Ulusal Karagöz Yarışması'nda birinci olarak profesyonel yaşama adım attı.
   
    Tasvir yapımında olduğu gibi, oyun oynatma tekniği ile de diğer Karagöz ustalarından ayrılan ve beğeni toplayan sanatçı, Leyla ile Mecnun efsanesini araştırarak, eşi ile birlikte yeniden kaleme aldı. Böylece klasik olarak bilinen "Ferhat ile Şirin" ve "Leyla ile Mecnun" oyunlarını yeniden hayal perdesine taşıdı.

    Metin Özlen bir çok unutulmaya yüz tutmuş oyuna can verdi. Bunlardan bazıları: Kanlı Kavak, Pehlivanlar, Karagöz'ün Bekçiliği, Karagöz'ün Ağalığı, Kütahyalı Çeşmesi, Kanlı Nigâr, Çifte Cazular, Yalova Sefası, Bahçe, Kırgınlar, Tahmis, Aşıklar, Tahir ile Zühre, Tımarhane, Salıncak, Karagöz'ün Gelin Oluşu, Çivi Baskını ve Balıkçılar'dır.

Anahtar Kelimeler: Hayali, Metin, Özlen, biyografi


Copyright © 2009 Kukla Karagöz Derneği Tüm hakları saklıdır.

Anasayfa  I  İletişim