Paylaş, Yazdır, Sık Kullanılanlara Ekle
 
 
 
 

KUKA Kukla Karagöz Derneği - Ragıp TUĞTEKİN / karagöz sanatçısı


Ragıp TUĞTEKİN
karagöz sanatçısı

   Ragıp TUĞTEKİN
   (1891 İstanbul - 07.09.1982 İstanbul)

   Ragıp Tuğtekin 1891'de İstanbul'da doğar. Mercan İdadisi'nden mezun olur. Nahiye Müdürlüğü'nden emekli olan Tuğtekin, Afyon Darülmualliminde (Öğretmen okulu) Resim ve Beden Eğitimi Öğretmenliği de yapmıştır. Güzel tambur çalması ile bilinen sanatçı, Çankırı Mevlevî Şeyhi Hüsamettin Hasip Dede'den tambur meşketmiştir. Karagöz'e merakı, Nazif Efendi'yi, Tecelli Bey'i izlemesiyle olur. Bundan etkilenip Tecelli Bey'in elinde bulunan Nazif Bey'e ait tasvir kalıplarından mukavva üzerine Karagöz kesip boyayıp arkadaşlarına oynatmaya başlar. Daha sonra bunu deri üzerine uygulayacaktır. 

   Katip Salih, Fehmi Efendi, Sefer Mehmet, Kantarcı Hakkı Efendi ve Tecelli Bey adlı devrin ünlü Karagözcülerinden etkilenir. Sadece dost meclislerinde Karagöz oynatan ancak çok sayıda tasvir kesen Tuğtekin, 7 Eylül 1982'de İstanbul'da vefat etmiştir. 

   Günümüzde kullanılan pek çok Karagöz tasvir kalıbı Ragıp Tuğtekin'indir. Akbank ustanın tasvirlerinden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Ancak Yapı Kredi Bankası 187 parçalık koleksiyonu ile bu alanda önemli bir yer alır. Bu koleksiyon 9 Nisan-15 Ağustos 2004 tarihleri arasında "Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân" adıyla Vedat Nedim Tör Müzesi'nde sergilenmiş ve sergi katalogu kitap olarak Yapı Kredi Bankası Yayınevi tarafından basılmıştır.

kaynakça: www.karagözevi.com

Anahtar Kelimeler: Ragıp, Tuğtekin, Biyografi


Copyright © 2009 Kukla Karagöz Derneği Tüm hakları saklıdır.

Anasayfa  I  İletişim