Paylaş, Yazdır, Sık Kullanılanlara Ekle
 
 
 
 

KUKA Kukla Karagöz Derneği - Tacettin DİKER / kukla ve karagöz sanatçısı


Tacettin DİKER
kukla ve karagöz sanatçısı

31 Mayıs 1923 İstanbul doğumludur. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra 25 yıl Ziraat Bankası'nda çalışıp emekli olur. Geleneksel tiyatro ve Karagöz ile ilgili çalışmaları Halkevleri'nde başlar. Camcı İrfan Açıkgöz, Nurettin Sevin ve Ragıp Tuğtekin'in yönettikleri Karagöz yapım ve oynatım kurslarına katılır.

   1974 yılında Kültür Bakanlığı'nın açtığı Karagöz yapım, oynatım ve Karagöz oyunlarını yenileme kursunda eğitmenlik yapar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde açılan Karagöz yapım kursunu, 1998'de Çocuk Vakfı'nın açtığı Karagöz Okulu'nda yapım, oynatım kursunu yönetir.

   1997'de İstanbul BŞB Şehir Tiyatrosu'nda Fikret Terzi'nin yazdığı, Çetin İpekkaya'nın yönettiği "Ah Karagöz Vah Karagöz" adlı oyunu oynar, Hasan Hüseyin Karabağ'ı yetiştirir.
   Diker, 1974'den 2004'e kadar Akbank Kukla ve Karagöz Tiyatrosu'nda düzenli gösteriler yapmıştır. Ramil Balakin ve Ayfer Balakin bu sürecin büyük bir kısmında Tacettin Diker'in yardımcılığını üstlendiler. Akbank'ın Karagöz ve Geleneksel Kukla bölümünü 2004 yılı tiyatro sezonu başında kapatmasıyla Diker, Akbank Çocuk Tiyatrosu bünyesinde çalışmaya devam etmiştir.

   11 Ekim 2004 Pazartesi günü, Topkapı Suriçi'ndeki Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Binası'nda düzenlenen törenle, öğrencileri Hasan Hüseyin Karabağ ve Ramil Balakin'e Şed kuşatarak ustalık belgelerini verdi.

   Yurt dışında pek çok festival ve etkinliğe katılan Diker, Fransa, Almanya, Hollanda başta olmak üzere Tunus, Kıbrıs, İtalya ve Avusturya'da gösterilerle, atölye çalışmaları yapmıştır. Bazı yurtdışı etkinlikleri;
1975 Bochumer Internationale
1982, 1983, 1985 Duisburg Belediyesi'nin davetiyle çeşitli şehirlerde 28 temsil
1983 İtalya Palermo Üniversitesi
1988, 1991 Dortrecht Uluslararası Kukla Festivali
UNIMA Türkiye Milli Merkezi üyesidir. 1996 yılında sanata yaptığı katkıları nedeniyle UNIMA Geleneksel Türk Tiyatrosu Hizmet Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır.

Tacettin Diker, mesleğine ve sanatına gösterdiği özen ve katkı ile, toplum ve meslek içindeki örnek tavır ve davranışlarıyla, gençlere olan sıcak ve yol gösterici yaklaşımıyla Sultanahmet Rotary Klübü 2005 Meslek Hizmet Onur Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır

Anahtar Kelimeler: Tacettin, diker, biyografi


Copyright © 2009 Kukla Karagöz Derneği Tüm hakları saklıdır.

Anasayfa  I  İletişim