Paylaş, Yazdır, Sık Kullanılanlara Ekle
 
 
 
 

KUKA Kukla Karagöz Derneği - gölgenize sahip çıkın /


gölgenize sahip çıkın
Mehmet Tahir İKİLER (Hayalbaz) / yonetici / Tüm Yazıları »    

   

    Geçmişi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan kukla sanatı, insanların eğlence anlayışına rehber olurken, çoğu zamanda duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur. Ömer Hayyam ”Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz. Kuklacı felek usta, kuklalar da biz. Oyuna çıkıyoruz birer, ikişer; Bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz” dizeleriyle,  Anadolu topraklarında gösteriler yapan kuklacıların olduğunu belgelemektedir.

     Ülkemizde pek çok kukla geleneği yaşanmış olmasına rağmen, bugün bunlardan sadece geleneksel gölge oyunu hayatta kalmayı başarmış durumdadır. Karagözün Anadolu’da sevilmesine ve yaygınlaşmasına en büyük sebep halkın dili ve toplumun dilekçesi olmasıdır. Tabakhanelerimizin ve ustalarımızın bir hayli çok olması imkânları kolaylaştırırken, Şeyh Küşteri gibi âlimlerin varlığıyla mana artmış ve Karagöz efsanesi ipek yoluna çıkıp tüm dünyada yayılmıştır. Geleneksel hale gelmesini sağlayan çalışmalar 17.yy da gerçekleşmiştir. Osmanlı döneminde saraydan aldığı destek ve güç sayesinde Karagöz eğlenceleri halkın da yegâne eğlencesi olmuştur.

    Halk tiyatromuzun vazgeçilmezi Karagöz, modern tiyatro, sinema ve televizyon karşısında zamanla ihmal edilmiş ve büyük bir çöküş yaşamıştır. 11 kasım 1957 de bu ihmali fark eden 30 kukla, karagöz ve hokkabaz sanatçısı son bir çırpınışla “Kukla Karagöz ve Hokkabazlar Sanatkarları Derneği”ni kurmuştur. Derneğin ve Sanatçıların yoğun çabaları temaşa sanatlarımıza olan ilgiyi eski görkemli günlerine getirse de zamanla önce sinema sonra da televizyon,  kukla ve karagöze olan ilgiyi bitirmiştir. Ustalarımızın çabaları sahipsiz ve sonuçsuz kalınca dernek ilgisizlik nedeniyle kapatılmış ve sanatçılar kendi sorunlarıyla baş başa bırakılmıştır.

    Günümüze kadar zar zor gelebilen Karagöze olan ihmalimiz, komşumuz Yunanistan’ın gölgemize dahi sahip çıkmasına fırsat vermiştir. Derneğimiz bu sahipsizliğe tepki olarak kurulup, hemen ertesi gün Ankara Kızılay Meydanında sanatçı arkadaşlarımızla birlikte büyük bir eylem yaparak “GÖLGENİZESAHİP ÇIKIN” mitingi yapmıştır. Bu eylemden kısa bir süre sonra Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın kişisel çabalarıyla Karagöz sanatımız dünya çapında, UNESCO tarafından, “Türk Gölge Sanatı” olarak tescillenmiştir.

    Derneğimiz, sanatımız ve sanatçımıza destek olmak, bunun yanı sıra temaşa sanatlarımızı, Anadolu Kukla ve Karagöz kültürünü araştırmak ve bu kültürü öncelikli olarak, Anadolu’nun her köşesi ile paylaşmak, tanıtmak sonra da yurtdışında Türklerin yoğun olduğu ülkelerdeki vatandaşlarımıza kaybolan mizah kültürümüzü anlatmak gayesindedir.  Ayrıca diğer ülkelere Kukla ve Karagöz gibi sağlam bir köprü ile uzanıp Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmak istemektedir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın değişik ülkeleri ile mevcut dostluk bağlarını kuvvetlendirmek, yenilerini tesis etmek, yakınlaşmaları ve yeni tanışmaları temin etmek, için yoğun şekilde çalışmayı görev edinmektedir.

Yeniden hayallerimize kavuşmak için derneğimize destek olun ve          

GÖLGENİZE SAHİP ÇIKIN. 

Anahtar Kelimeler: türkler, kukla ve karagöz, osmanlı, temaşa, anadolu, dernek, halk kültürü,kukla, karagöz, kuklacı, karagözcü, kukl karagöz derneği, kukla derneği, karagöz derneği, mehmet tahir ikiler, kuka, puppet, shadow, shadow theater, pupet theater


Copyright © 2009 Kukla Karagöz Derneği Tüm hakları saklıdır.

Anasayfa  I  İletişim